úvodní stránka

Domácí majonéza za 5 vteřin

 

Máte doma tyčový mixér? Pokud ano, máte majonézu v mžiku na stole! Ostatní suroviny většinou doma najdete. 150 ml oleje, například obyčejného majoneza_mixer.JPGslunečnicového (pokud se budete chtít vytáhnout a použijete olivový extra virgine, prohrajete – majonéza bude hořká), žloutky ze 2 vajec, lžíci hořčice (nejlépe dijónská, ale ani ta naše plnotučná nic nezkazí), šťávu z půl citronu, nebo alespoň lžičku octa, přiměřeně sůl a pepř.

150ml olej, 2 žloutky, citrom, 1 lžíce hořčice, sůl, pepřJak na to?
Jedinou podmínkou je tedy použití tyčového mixéru, který ale vlastní většina domácností. Jeho součástí je i úzká mixovací nádoba. Většinou slouží i jako odměrka na olej a pro výrobu majonézy je její průměr důležitý. Mixér položíme na dno, zapneme na nižší stupeň a táhneme ho pomalu nahoru. Nejde to sice lehce, ale za 5 – 10 vteřin jsme na hladině a majonéza je hotová.

Majonéza se v současnosti stala hrozným strašákem a symbolem nezdravého jídla, ale podívejte se na ingredience: v domácím provedení to není tak zlé. Když ji rozpočítáte na porce, zjistíte, že jste snědli trošku žloutku a lžíci kvalitního oleje. To snad ještě nikomu žaludek neprovrtalo. Náš domácí výrobek také neobsahuje žádnou chemii, takže nemůžeme počítat s nějakou zázračnou trvanlivostí. Nejpozději druhý den bych salát s naší supermajolkou dojel.

Možná, že se vám stane, že se majonéza ne a ne podařit a budete láteřit. Ve většině případů ale stačí vyndat z ledničky vejce dostatečně včas, aby měla pokojovou  teplotu. Nebo naopak mít v lednici všechy suroviny, včetně oleje, a výsledek bude stejně dobrý, ne-li lepší.

Dnešní kupované majonézy obsahují třeba jen 1 žloutek na kilo majonézy!!! Nevěříte?


 

Líbilo se kocourkové? A kam dál? Mrkněte se třeba sem:

Vaříme s celebritamiSvíčková na smetaně, Kančí se šípkovou omáčkou, Guláš jehněčí, Houskové knedlíky, Výborná čalamáda, Dýňová polévka, Drbáky se zelím, Párečky já rád, Prohibice po česku, Francouzský kohoutek na víně po burgundsku, Majonéza za 5 - 10 vteřin,

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB