úvodní stránka

Drbáky se zelím

(původní recept z Vitorazska)

drbaky se zelim a s cibulkouDrbáky, jinde krajově též známé jako chlupaté knedlíky, bosáky, chlupáče, chlupáčky, klouzáky mají mnoho názvů, ale pořád jde o to samé. Mají také stejně tolik variací, ale jen jedna je původní. Drbáky pochází z Vitorazska, z území kolem Českých Velenic a Gmündu.

Drbáky - suroviny: Vařené  a syrové brambory v poměru 3:2, trochu hrubé mouky podle potřeby a sůl. A to je všechno!!! (A vejce? No můžete tam nějaké vrazit, ale to už pak drbáky nejsou!)

Polovinu brambor uvaříme den předem. Druhý den je nastrouháme na jemném struhadle. Druhou polovinu syrových nastrouháme na struhadle na křen, vymačkáme z nich vodu obsahující škrob. Během chvilky se škrob usadí na dně misky, vodu slijeme a škrob spolu se syrovými a vařenými bramborami smícháme. Osolíme, zahustíme těsto hrubou moukou, vypracujeme tužší těsto a vytvoříme kulaté knedlíky o průměru asi 4 - 5cm. Vaříme v osolené vodě 7 minut.

Zelí - suroviny: 2 větší cibule, 500g kysané zelí, 100g slaniny, cukr, sůl, kmín (Víc toho doma být ani nemusí.)

Slaninu nakrájenou na kostky osmahneme až pustí tuk. Přidáme lžičku cukru, který necháme zkaramelizovat, přidáme nadrobno nakrájenou cibulku a osmahneme ji pomalu do sklovata. Ze zelí slijeme nálev a uschováme si ho, kdyby bylo třeba hotové zelí přikyselit. Překrájené zelí přidáme k cibulce se slaninou, zalijeme přiměřeně vodou nebo vývarem, osolíme, okmínujeme a dusíme až je měkké.

Drbáky posypeme zvlášť osmaženou cibulkou.


Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem: 

Vaříme s celebritamiSvíčková na smetaně, Kančí se šípkovou omáčkou, Guláš jehněčí, Houskové knedlíky, Výborná čalamáda, Dýňová polévka, Drbáky se zelím, Párečky já rád, Prohibice po česku, Francouzský kohoutek na víně po burgundsku, Majonéza za 5 - 10 vteřin,

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB