úvodní stránka

Fejeton o kompromisu, optimalizaci a konsenzu

 Nejhorší místo v domě je schránka.
Malinký útvar němoty,
co zubí se mřížkama prázdnoty
a nutí měnit city, dělat kompromisy,
nenávidím schránku na dopisy.

postovni_schranka_-_detail.jpg     Cože to vlastně ten kompromis je!? Ve slovníku cizích slov se uvádí, že kompromis je dohoda na základě vzájemného ústupku. Daleko výstižnější výraz bych básníkovi a autorovi veršů navrhl optimalizaci, neboť se schránkou se těžko na něčem dohodnete. Musíte se dohodnout sami se sebou a s vaším postojem. V tomto případě je pak optimalizace vhodnější, neboť dle (scs) je optimalizace proces výběru nejlepší varianty z množství možných jevů. V případě, že čekáme nějaký ten milostný dopis či poukázku k výplatě peněz a schránka je prázdná, my vlastně nemáme kam ustoupit, jen optimalizujeme naše jednání a... nenávidíme ji. Jenže znělo by to dost hluše: ...a nutí měnit city, dělat optimalizaci, nenávidím schránku na dopisy. Pominu, že verše by ztratily rým i rytmus a ztratily by především poezii.

     Dorazí-li na vašeho počítače zpráva, že ten a ten systém byl optimalizován, jistě to nebude tak depresivní, jako kdyby došla zpráva: Ve vašem PC byl nainstalován kompromis a něco se zlepšilo na úkor něčeho jiného. Jenom takový malý utilitek pro radost, konečně proč ne, utilis lat.: užitečný, prospěšný, vhodný. Jen pár kB, nojono, že zaměstnává váš procesor z 51%? Ve skutečnosti bude váš pocit o něco lepší, když jde o tu optimalizaci.

     Ne však vždy. Tuhle jsem slyšel mluvčí jednoho bankovního domu, která nadšeně říká: „Naše služby se v mnohém zlepšily a otevírací doba byla optimalizována tak, aby byla co možno nejefektivnější." Ve skutečnosti šlo o zkrácení otevírací doby přepážek místo do 18 do 16 hodin. Sami vidíte, jak lze zneužít slova.

     Pak mi zavolal Vaněk. To je ten, se kterým se poradíte, když něčemu nemůžete přijít na kloub. Nebádej a neztrácej čas, život je plný kompromisů, povídá. Zkus si říct: Život je plný optimalizací. To fakt nejde. Ale buď ve střehu. Je to lepší, než-li to nechávat koňovi, který má větší hlavu, nebo říkat si do nekonečna, nejde to, nejde to, necháme to na léto.

 shit.jpg    Mistři v tomhle oboru jsou samozřejmě politici. Ti přicházejí se spojením: „Došlo, dochází, aby došlo, dokud nedojde - ke konsenzu. Což je (opět podle scs): dohoda, všeobecný souhlas, shoda v určitém problému. Úžasné. Je to jakýsi kočkopes kompromisuoptimalizace. Všichni jsou spokojení a šťastní, nikdo nemusel ustoupit. Žádné ústupky jako u kompromisu, žádná jednostranná optimalizace, jakou cítíme u vyhlášení oné tiskové mluvčí. Je to jakési lingvistické perpetum mobile. Nikdo o nic nepřijde a všichni budou ještě vysmátější a ještě šťastnější než před konsenzem. Jak je tohle možné? Jednoduše. Ukecali nás. Utloukli polopravdami a utajenými lži. Jinak to asi nebude. Zákon o zachování hmoty, energie a jejich přeměně platí v celém vesmíru a z jisté komodity bič opravdu uplést nelze nikdy. Jak říká Vaněk: Buďte ve střehu a myslete! Myslete hlavně hlavou!


Nejhezčí místo v domě je kromě schránky každý bod,
letím po schodech o závod,
tisknu si k hrudi poklad její,
nejhezčí místo v domě je schránka na dopisy.

...a tím se celý fejeton vylepšil, milé děti


Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem:

Všude je chleba o dvou kůrkách

Fejeton o prozřetelnosti

Dnes mám školení

Účes pro zvlášť slavnostní příležitost

Ideální rodina

O slovech

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB