úvodní stránka

Francouzský kohoutek na víně po burgundsku

 

Pokud seženete mladého kohoutka máte vyhráno. Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Buď máte důvěrně známého řezníka, nebo sedláka ze statku. ale ani na statku se drůbež nezabíjí jen tak. Pouze ve vážných případech, když je nemocný sedlák, slehne selka, nebo je zraněný kohoutek.

Margírovat kohoutka kuřecím klecovým brojlerem sice také lze, dokonce ho můžete zalít i krabicovým vínem, ale vydávat pak takovou šmakuládu za Coq au vin à la Bourguignonne, to už je kulinářský hřích a podraz, cesta do pekel francouzské gastronomie a snese se na vás hněv všech gurmánů a především gurmetů. Je to podobné, jako když mercedes vyměníte za trabanta. Také sice dojedete, ale bude chybět zážitek. Snažte se proto dodržet stanovené suroviny. Recept je pro 4 osoby:

kohoutek na víně po burgundsku1 mladého kohoutka rozporcovaného na 4 kusy
3 lžíce másla
100 g anglické slaniny
4 šalotky
1 mrkev
150 g žampionů
2 stroužky česneku
svazek bylinek (bouquet garni – petrželka, bobkový list, tymián)
5 ml vínovice na flambování
láhev červeného vína (nejlépe Rulandské modré či Modrý Portugal)
oříšek másla na zahuštění

 

 
anketa
   
Příprava není složitá:
Na pánvičce rozpustíme máslo, přidáme nakrájenou slaninu, šalotky a mrkev a vše lehce podusíme dozlatova. Poté přidáme porce kohoutka, které ze všech stran osmahneme a flambujeme (tj. přidáme vínovici a zapálíme). Až se plamen udusí, podlijeme vínem, přidáme žampiony, česnek a bouquet garni a vše dusíme asi 45–60 minut. Když je maso měkké, ještě zjemníme oříškem másla a podáváme s novými vařenými brambory či česnekovými topinkami. Dle chuti přidáme též nakládané cibulky.
Dobrou chuť!

 


Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem: 

Vaříme s celebritamiSvíčková na smetaně, Kančí se šípkovou omáčkou, Guláš jehněčí, Houskové knedlíky, Výborná čalamáda, Dýňová polévka, Drbáky se zelím, Párečky já rád, Prohibice po česku, Francouzský kohoutek na víně po burgundsku, Majonéza za 5 - 10 vteřin,

Suroviny: kohoutek, Modrý Portugal, vínovice, žampiony, mrkev, česnek, anglická slanina, petrželka, máslo, tymián bobkový list, šalotka.
kohoutek s vnitřnostmi
naporcovaný kohoutek
Modrý Portugal
anglická slanina, petrželka
žampiony
šalotka
bobkový list, tymián
máslo
mrkev, česnek
Na másle a slanině osmažíme dozlatova mrkev a šalotku
Vložíme naporcovaného kohoutka a pečlivě ho opečeme a oflambujeme
Dusíme asi hodinu
Na talíři
Druhá hokejka
Výborné je kohoutka podávat s nakládanými cibulkami
 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB