úvodní stránka

Kewin Schwanzt


Hop nebo trop

swantzova zatackaVyhrál v Brně jediný závod ve třídě 500 ccm v roce 1989. Jednou jedinkrát. Přesto jeho jméno je na novém Masarykově okruhu frekventovanější, než jakékoliv jiné. A vždy je doplněné o slovo zatáčka. Kevin Schwantz, "střelec" z Texasu je první osobností, které se za uplynulé čtvrtstoletí zapsaly do dějin novodobého Masarykova okruhu.

Přečtěte si příběh zatáčky přezdívané "švancovka" (švoncovka). Kevin Schwantz si v Brně "udělal jméno" nikoliv vítězstvím v roce 1989, ale o rok později a neslavněji. V poslední zatáčce před nejnižším bodem Masarykova okruhu skončil v kotrmelcích v kačírku a jeho motorka v plamenech. Po dvaadvaceti letech té zatáčce už málokdo řekne jinak než "švancovka". A ve vitrínách několika Brňanů určitě leží i trosky ze zničené Schwantzovy Suzuki. Ostatně jakýsi starší muž se ještě dnes snaží kus sedla z jeho motorky, jehož autenticitu prý sám Texasan potvrdil, prodat jako artefakt. Král pádů dnes vede motoškolu.

Jak je pro Brno Schwantzova nehoda památná, pro samotného Kevina Schwantze to zas takový svátek nebyl. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let platil ve světovém šampionátu za neoficiálního krále pádů.

schwanzt.jpgDramatické Brno tak pro něj bylo vlastně jen jedním z mnoha a sám Schwantz jej nijak zvlášť v paměti nevede. Pádů měl za svou kariéru nepočítaně. Kevin jezdil opravdu na hraně. Když válčil se svým úhlavním sokem Waynem Raineym o setiny v kvalifikaci, často dokázal na hraně svých možností čas trojnásobného mistra světa překonat.

Ostatně o jízdním stylu Kevina Schwantze vypovídá i Raineyho historka o tom, kterak svého budoucího soka viděl v roce 1985 poprvé na trati. "Nevěděl jsem, kdo to je, neznal jsem jeho jméno. Díval jsem se na trať a viděl jezdce, jak se řítí ze zatáčky ven, obě kola klouzající. Byl jsem zvědavý, jak to může skončit. A on to ustál. Tehdy jsem si řekl: „Wow, to na mě fakt udělalo dojem," popisoval loni Wayne Rainey své první dojmy z Texasana. A vidíte, dnes tímto stylem jezdí většina, dostávají se tak do nového směru za zatáčkou rychleji. Musejí ale ctít apex zatáčky. O pár let později se oba muži už nezdravili. Jednak kvůli rivalitě na trati, svoji roli ale sehrály i údajné sympatie Kevina k Waynově sestře.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/masarykuv-okruh-kevin-schwanz-dze-/brno-prilohy.aspx?c=A120812_095024_brno-prilohy_lpo


Naše televizní stanice (ne všem je umožněno sledovat Novu sport), internetové zpravodajské weby i ostatní masmédia GP silničních motocyklů ignorují a dávají přednost kopané, potom dlouho nic, pak hokeji a potom zase nic. Asi 10x častěji se dozvíte, jak si nějaká nagelovaná fotbalová primadona udělala bebínko, než výsledky závodu mistrovství světa.Všem fanouškům doporučuji navštívit: official website moto GP
Najdete zde zdarma po přihlášení: Všechny historické výsledky MS silničních motocyklů, Live Timingy právě probíhajících tréninků a závodů moto GP, rozhovory a mnoho dalších zajímavosti z tohoto atraktivního prostředí a po zaplacení poplatku můžete sledovat i všechny přímé přenosy.  


Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem:

MotoGP Brno 2015? Startovní listina MotoGP 2015Startovní listina Moto3 2015, Startovní listina Moto2 2015, Kalendář MotoGP 2015, Proč se říká: jezdí jak "Širón", Jak mě závody rozbrečely, Poslední koláče pro Garyho Hockinga, Farinova zatáčka, Naši vítězové v seriálech MS, Víte jak vznikl pojem pool position?, Kevin Schwanzt, Proč a kdy a kde vznikl blatník, MS silničních motocyklů od roku 2012,

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB