úvodní stránka

Moto GP Brno 2015?

 

Jak to ve skutečnosti je!

Hostem „Kauzy dne“ v Rádiu Impulz byl ve středu 24. 6. 2015 v 18:05 spolumajitel brněnského Automotodromu Karel Abraham starší. S moderátorem Alanem Hejmou hovořili o možném konci Grand Prix Brno silničních motocyklů, o úloze politiků v kauze i o budoucnosti brněnského závodního okruhu.

Na původním přírodním Masarykově okruhu se závodilo od roku 1930, ale první klání silničních motocyklů přišlo na řadu až v roce 1950. Světové hvězdy dvou kol se po starém okruhu proháněly až do roku 1982. To je 85 historie a 65 let motocyklové historie. V roce 1987 byl dostavěn současný okruh a do moderního areálu se vrátil také světový šampionát a s výjimkou roku 1992 ho neopustil dodnes.
Že bychom nyní po pětadvacetiletém rozvinutém  kapitalismu přišli o další rodinné stříbro?


Karel_Abraham_starsi_video.jpg   Alan_Hejma_redaktor_Impulz.jpg
Karel Abraham starší, spolumajitel
Automotodromu Brno - video : A
  Alan Heima redaktor Impulzu: H

Rozhovor:

H: Naším dnešním hostem je Karel Abraham spolumajitel brněnského Automotodromu. Pane Abrahame, vítám vás u nás, děkuji, že jste přijel, přeji pěkný podvečer.

A: Dobrý den. Vám všem také.

H: Povězte, jak v posledních dnech spíte. S Velkou cenou motocyklů je to opravdu nahnuté v Brně. Jak spíte, jak to snášíte.

A:   Já spím docela dobře, je to samozřejmě nepříjemné, ale já jsem se rozhodl, že nějakým způsobem bych měl trošku i k tomu něco říct, protože já jsem delší dobu samozřejmě nevystupoval, protože všechno nechávám na managementu, ale ta obrovská snůška lží a výmyslů z úst pana hejtmana Haška, která vede na naši hlavu jak Automotodromu, tak vedení, už se nedá vydržet, proto samozřejmě řekneme trošku, jak to bylo.

H: Co konkrétně vám vadí na tom, co říká pan hejtman Hašek. Původně to vypadalo, že hodlá tu Velkou cenu dotovat a zachránit. Co se vlastně na tom změnilo.

A: To je právě celý ten problém. Protože téměř všechno, co říká, tak není pravda. Řeknu to opravdu natvrdo. Je to lež. Samozřejmě on tvrdí, že má pro nás dotační peníze, on tvrdí, že my je nechceme přijmout. Ale ono je to úplně jinak. Víte ono historicky je to tak, že každá mezinárodní sportovní a kulturní akce v České republice je dotovaná, nejen v České, ale v celém světě. Každá je dotovaná! My jsme loni dostali dotaci, jako ostatně každý rok, dostali jsme schválenou dotaci ve výši 30 milionů, což se odehrálo vloni někdy 2. července. Všechno by mohlo probíhat normálním způsobem, akorát že bohužel Autoklub České republiky tyto peníze nepřijal. Nevíme proč, prostě je nepřijal, odmítl je přijmout, začal vykládat, že je přijmout nemůže, byť na jiné akce je bez problémů přijímal. A ministerstvo školství v tu chvíli řeklo, že není nikdo, kdo by ty peníze mohl převzít. My jsme říkali, že to není pravda, samozřejmě jsme se snažili komunikovat s ministerstvem školství, veškeré podklady, které po nás chtěli, jsme jim okamžitě přeposílali zpátky. V určité době, to znamená při Grand prix 2014, přišel pan Hašek a předal záruku Dorně, že pokud se neseženou peníze na rok 2015, takže on deklaruje za radu a za zastupitelstvo, že ten poplatek zaplatí, neboť to má tak obrovský přínos pro ekonomiku a pro region jako rozvojový, že samozřejmě se za to postaví.

H: Dnes vidíme, že všechno je úplně jinak.

A: Dneska je úplně všechno jinak, protože samozřejmě dotace, které nám ministerstvo stále nějakým způsobem chtělo poslat, přestože říkalo, že není na to mandát a tak dále, což samozřejmě není pravda. Tak přišel pan Hašek s tím, že si těch 30 milionů vezme, že se zachová jako pošťák, že až je dostane, v rámci vteřiny je přepošle dál. Do dneška se tak nestalo. Dneska nám vykládá, že nám dává 67 milionů, což samozřejmě je pravda jenom z části, protože když rozklíčujeme oněch 67 milionů, tak musíme vzít v potaz, že 30 milionů jsou ty z loňska, 20 milionů si dává podmínku ve smlouvě, že on určí, kam ty peníze půjdou, takže zřejmě bude republika zaplavená billboardovou kampaní a ne aby ty peníze šly na zalistovací poplatek, 10 milionů samozřejmě dává město a  pak v tom údajně ještě figuruje i ministerstvo pro místní rozvoj, respektive prostřednictvím Čechturismu. O tom my ale nemáme povědomí.

H: Své se snaží udělat i brněnský magistrát. Včera nehlasovalo ale brněnské zastupitelstvo. Zklamalo vás to, že ani tam se to nepohnulo?

A: Víte co? Já bych za prvé chtěl poděkovat panu primátorovi, protože opravdu měl snahu, nebo má snahu tomu pomoct, protože my už jsme léta letoucí prosili, všechny, ať to byli ministři nebo hejtman Hašek, kdokoli, že ať si udělají audit na Automotodromu, aby se rozkrylo, že je všechno v pořádku, nic se tam neděje, aby nemohlo chodit takové to útočné, vy lžete, vy děláte různé věci, což samozřejmě není pravda. Nikdo neměl zájem, všichni věděli proč, protože by se rozkrylo, že ten Automotodrom je naprosto v pořádku, tak jak oni rádi používají - je transparentní. Až konečně pan primátor řekl dost a požádal, jestli může udělat hloubkový audit, což my jsme mu samozřejmě povolili. Ten hloubkový audit nic neshledal. Nic zásadního neshledal, že by tam byl zásadní problém. Samozřejmě, že jsou tam věci, které my jsme údajně začernili, to začernil samozřejmě auditor, ale je to proto, že to jsou už tak citlivé věci, že pokud děláte nějakou věc, třeba výběrové řízení, tam je zkonstatováno, že je všechno v pořádku, nic se neděje a vyhrála to firma XY, ta firma XY je samozřejmě začerněná, ale v tom textu je psáno, že to všechno proběhlo, že to v pořádku, že to je transparentní, ale chcete-li psa bít, hůl si vždycky najdete.

H: Takže toto začernění se mnoha zastupitelům nelíbilo, co jsem četl.

A: Musí si to přečíst, musí si to chtít přečíst. Protože samozřejmě i ti auditoři říkali, audit si někdo musí přečíst celý, pokud začnete vytahovat z kontextu jenom nějaké věci, tak je to samozřejmě špatně, což se také stalo. Nicméně my se nezlobíme na zastupitelstvo, protože samozřejmě oni se snažili pomoct celé té akci. Oni všichni vykládají, že je to soukromá akce, samozřejmě to žádná soukromá akce není. Olympijské hry také nejsou soukromá akce, je to věcí státu a musíme počítat jaký přínos to má. To nemá přínos pro Automotodrom jako takový. Pro nás je to dobrá reklama, my to rádi uděláme, ale nemůžete mistrovství světa nedotovat, dotuje se hokej, fotbal, olympiáda, Karlovarský festival, respektive musí se dotovat ze státních peněz. Bez toho to nejde. Pokud ty peníze generují ještě další peníze, to znamená, že spousta lidí říká, vy dáte 10 korun, my je radši dáme někam jinam, a já říkám, to děláte špatně. Jestliže dáte 10 korun a vygeneruje vám to dalších 40 korun, no tak jste 30 korun vydělali do státní pokladny. A pak máte další peníze na to, abyste mohli právě platit třeba ty mateřské školky, protože vy pracujete s rozpočtem z daní. Takže se vrátím k tomu zastupitelstvu, já se opravdu na ně nezlobím, já to chápu, nebudu se vyjadřovat k určitým vyjádřením určitých zastupitelů, to je taková už, jak bych řekl, snaha některých, více jak 20 let, oni jsou opoziční úplně ke všemu, ale oni se snažili, respektive pan primátor se snažil zachránit, nebo pomoct tomu, co samozřejmě pan Hašek předtím pokazil. Takže pan Hašek toho nasliboval všude všechno, ale ve skutečnosti neudělal vůbec nic. On i té Dorně nasliboval spoustu věcí a ve výsledku zase nic, vždycky se začne vymlouvat na něco, ale to není pravda. Je to prostě bohužel i v tom, že, je to takové zajímavé, Autoklub České republiky, zástupcem svého viceprezidenta pana JUDr. Šťovíčka, on je zároveň právním zástupcem kraje, on ty smlouvy tvoří. Takže na jedné straně to nejde a na druhé straně to jde? Já tomu nerozumím.

H: Posloucháte „Kauzu dne“ Radia Impuls, naším hostem je spolumajitel brněnského Automotodromu Karel Abraham. Pane Abrahame, cítíte tedy ještě nějakou šanci, že by se letos a napřesrok v Brně jelo?

A: Já vám vůbec nemůžu na tuto otázku odpovědět, protože dneska je to všechno v rukách Dorny. Ono to samozřejmě ve světě takovým nějakým způsobem funguje. Jsou pořadatelé, kteří to udělají, a stát to garantuje. Od nás to garantoval stát prostřednictvím pana Haška, garantoval mu to několikrát a do dneška to nesplnil. Nevím, co na to mám říct. Uvidíme po jednání s Dornou tento týden.

H: Mnoho lidí se diví tomu, že vlastně ten závod je prodělečný, jak říkáte. Jaká je ta historie, odkdy vlastně začal být prodělečný?

A: Prodělečný závod? Za prvé zase každá obrovská akce je prodělečná. Pokud budete pořádat olympiádu, tak je taky prodělečná. To je prezentace státu, ale ten stát na tom vydělává z druhé strany. Na těch hotelích, na těch firmách, na těch benzinových pumpách, to je ten příjem do toho státu. Kdy začal být prodělečný? To úplně tak říct nemůžete kdy, protože záleží, jaký je kurz. Dřív se to platilo v dolarech, dnes se to platí v eurech, záleží, jaký je kurz, to všechno hraje s tím dohromady. On je prodělečný odjakživa. Akorát záleží, nakolik stát tomu pomohl. Takže, když v historii třeba byl poplatek, a teď si opravdu vymyslím, milion dolarů a město, kraj a stát daly dohromady 26 milionů, tak v podstatě zalistovací poplatek byl na nule a všechny příjmy, které jdou, tak jdou prakticky na pořádání. Ve chvíli, kdy ten poplatek začne růst, a to podotýkám důrazně, že máme jeden z nejlevnějších, ne-li nejlevnější poplatek na světě. Když začne růst, tak přijde do fáze, kdy třeba dneska nám to skočí na 3 miliony eur. Jenom zase matematicky, neříkejme 70 milionů. 70 milionů můžeme říkat, když bylo euro 24, dnes je euro 27, krát 3 miliony eur a už jste na osmdesáti, já nevím, šesti, pěti, sedmi, záleží na tom, jaký ten kurz je. Protože veškerý příjem, který ten Automotodrom má z tohoto daného závodu, tak v podstatě padne na pořádání. Ono si spousta lidí myslí, vy tam máte reklamní plochy, vy tam máte to…, to…, to, ale to není naše. To je Dorny. My jsme mockrát slyšeli, pořádejte formuli 1, já jsem se tomu strašně smál, protože formule 1, jenom pro zajímavost, ten zalistovací poplatek stojí na jeden závod přibližně 35 milionů eur. A ta plocha je bílá. My máme třeba na okruhu benzinovou pumpu Benzina, která tam samozřejmě při Grand Prix funguje. Kdyby byla formule 1, tak ta Benzina bude zavřená a zatřená. Čili to nejsou naše příjmy, jak si každý myslí. To jsou příjmy toho promotéra, té Dorny. My máme příjem opravdu jen z lístků a my máme příjem jenom opravdu řádově jen jednotky milionů, máme příjem z toho, z toho, ale jsou to stále jen jednotky milionů.

H: Jsou ve stejné situaci vaši kolegové pořadatelé z okolních zemí, dejme tomu.

A: Spousta zemí řešilo problém samozřejmě taky. Většinou to ty státy vyřešily, poněvadž se k tomu ty regiony postavily, zalistovací poplatek zaplatily. Tam je samozřejmě problém, že máme jiný systém daní, jak je v zahraničí. Ty daně zůstávají v tom regionu. U nás všechny daně jdou do centrální pokladny. Takže ten region, když na tom vydělal, tak v drtivé většině ty peníze zůstanou v regionu. Kdežto samozřejmě u nás ty peníze odejdou jinam, takže to je ten problém. Ale neznám okruh, vyjma předloňského nebo předpředloňského Portugalska, který by řešil takový problém. Loni nebo předloni možná Sachsenring, ale ten to vyřešil bleskurychle, když si spočítali jaký obrovský přínos to pro ten region má, tak v žádném případě nechtěli dopustit, aby to skončilo.

H: To říká Karel Abraham, náš dnešní host. Ještě před koncem se Vás zeptám, jestli si dokážete představit existenci Automotodromu bez Velké ceny. Je to snadnější existence nebo obtížnější?

A: Pochopitelně fungovat Automodrom bude dál. GP je jenom taková, jak se říká, třešnička na dortu, která vám dělá nějakou image, která vám dělá nějakou presentaci, ale bez GP je ten Automotodrom daleko výdělečnější protože, to co vydělá, tak zpátky investuje do areálu hlavně kvůli tomu GP. Víte, ten areál funguje v podstatě, když si tam někdo pronajme nebo chce testovat, potřebuje ten Race Control, potřebuje zdravotní středisko a dráhu. Ale při těch závodech potřebujete všechno to ostatní, to je to, co ten Automotodrom zatěžuje. Vybourá-li se tam třeba jezdec, jste nuceni okamžitě opravovat zatáčky, to jsou miliony a miliony, které do toho musíte investovat. My na toto dotace nikdy nečerpali a nečerpáme. My i dráhu, kterou jsme opravovali, tak jsme opravovali ze svého.

H: Poslední otázka. Prozraďte laikovi, kde se v člověku bere láska k motorismu? Prozraďte to nepolíbenému.

A: Nevím, já jsem se do toho před léty nějakým způsobem zakoukal. Strašně se mi to líbilo a čím jsem byl do toho hlouběji a hlouběji, tak se mi to líbilo víc a víc. Ze začátku jsme sponzorovali, respektive podporovali spoustu jezdců, spoustu závodů, podotýkám, že jsme to podporovali ze svého, snažili jsme se, aby na tom okruhu bylo co nejvíc zajímavých věcí. Bohužel jsme to museli začít ořezávat kvůli tomu GP. My jsme vždycky říkali, že začneme ořezávat ty nejslabší závody, až jsme skončili u toho GP a dnes už víme, jak to dopadlo. Bohužel, kdyby se do toho nepustil pan Hašek, tak to možná šlo dál. Dneska my máme takové podezření, že byl jiný zájem, než zadotovat GP, že v tom jsou jiné zájmy.

H: Pane Abrahame. Děkuji za vaši návštěvu v našem pražském studiu, za vaši cestu z Brna. Mějte se krásně. Díky.


Program brněnské Velké ceny
Pátek:
9.00 a 13.10 h: trénink Moto3 (Kornfeil, Hanika)
9.55 a 14.05 h: trénink MotoGP (Abraham)
10.55 a 15.05 h: trénink Moto2.
Odpolední tréninky vysílá Nova Sport.
Sobota:
9.00 h: trénink Moto3
9.55 a 13.30 h: trénink MotoGP
10.55 h: trénink Moto2
12.35 h: kvalifikace Moto3 (40 min)
14.10 a 14.35 h: kvalifikace MotoGP (vždy 15 min)
15.05 h: kvalifikace Moto2 (45 min)
16.30 h: závod Red Bull Rookies Cup (14 kol, Gbelec)
Celý den vysílá Nova Sport.
Neděle:
8.40 h: warm-up Moto3
9.10 h: warm-up Moto2
9.40 h: warm-up MotoGP
11.00 h: závod Moto3 (19 kol)
12.20 h: závod Moto2 (20 kol)
14.00 h: závod MotoGP (22 kol)
Kompletní závodní program přenáší televize Fanda a Nova Sport.

Naše masmédia, internetové zpravodajské weby a ostatní, co mají v povinnosti sledovat sportovní události světové úrovně, MS GP silničních motocyklů ignorují. Závody v současné době můžete prakticky sledovat pouze na placeném kanále Nova Sport a to ještě přenosy šulí, kde mohou. Jo, kopaná, to je jiné kafe. Vulgarita, násilničtí rowdies hooligans, zničená hlediště, policejní komanda… Obraz doby. Jen v krátkosti jsem naznačil proč s dětmi se fotbalových klání neúčastním. Samotný sport je tu na vedlejší koleji.

V ochozech motocyklových závodů tohle není. Jen zdravé fandění. Sem bych s dětmi šel rád. A tak všem fanouškům doporučuji alespoň navštívit: official webside moto GP
Najdete zde zdarma po přihlášení: Všechny historické výsledky MS silničních motocyklů, Live timingy právě probíhajících tréninků a závodů moto GP, rozhovory a mnoho dalších zajímavosti z tohoto atraktivního prostředí a po zaplacení poplatku (bohužel pro nás dosti tučného), můžete sledovat i všechny přímé přenosy.


Líbilo se kocourkové? A kam dál? Tak mrkněte třeba sem:

MotoGP Brno 2015? Startovní listina MotoGP 2015Startovní listina Moto3 2015, Startovní listina Moto2 2015, Kalendář MotoGP 2015, Proč se říká: jezdí jak "Širón", Jak mě závody rozbrečely, Poslední koláče pro Garyho Hockinga, Farinova zatáčka, Naši vítězové v seriálech MS, Víte jak vznikl pojem pool position?, Kevin Schwanzt, Proč a kdy a kde vznikl blatník, MS silničních motocyklů od roku 2012,

 

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB