úvodní stránka

proč a kde je zakopaný pes

 


Rčení zakopaný pes v přeneseném slova smyslu znamená: Tady to je, tady je to tajemství, tady je vtip celé věci, toto je jádro pudla.

zakopaný pesV polovině 17. století v Duryňsku na zámku Wegenheimu choval tamější hrabě psa, kterého nade vše miloval. Ten pes se jmenoval Štucl . Když pes pošel stářím vypravil se milý hrabě za knězem a požádal ho o pohřbení na místním hřbitově. Kněz se ale zdráhal, že by šlo o znesvěcení místa posledního odpočinku a poslal ho za město, kde sídlila jakási sekta.
„A myslíte, že jim bude pytlík zlaťáků stačit?“ zeptal se hrabě.
„Cože? Pytlík zlaťáků? To jste měl říct hned, že váš pes byl katolík!“ (Pozn.: A tak mimo osvětlení rčení zakopaný pes, zde navíc nalézáme i historický původ známé anekdoty.)
 

Tak se stalo, že Štucl byl na hřbitově nakonec pohřben, ale farář si vymínil, že nebude mít žádný náhrobek. Nakonec se to ale mezi lidmi stejně rozneslo. Když se zvěst dostala až k vévodovi Arnoštu Zbožnému, ostře proti znesvěcení svatého pole protestoval a hrabě musel nechat psa vykopat.

A tak roku 1660 pochoval svého miláčka nedaleko svého zámku a na náhrobek dal vytesat slova: …tady jest byl pes zakopán, Štucl byl jmín zde pochován. Ustálené slovní spojení zakopaný pes se používá dodnes.


 
Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč  

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB