úvodní stránka

proč je rajče zelenina

 rajcata.jpgJe hodně otázek, které občas proběhnou hlavou a na které neznáme odpověď. Například: „Jaký je smysl života?” Nebo „Bylo dřív vejce nebo slepice?” A  také: „Je rajče ovoce nebo zelenina?“

Rajče jedlé, též lilek rajče (lat. Solanum lycopersicum), též rajské jablko. Rajče je jedlý dužnatý plod jednoleté rostliny. Vše tedy ukazuje na to, že je to zelenina. Jenže prvními pěstiteli  byli peruánští indiáni a pěstovali rajčata jako trvalku a jako trvalku ji také jako okrasnou rostlinu dovezl do Evropy Kryštof Kolumbus. Jak známo, k nejpodstatnějším vlastnostem ovoce patří to, že to jsou trvalky. K masovému rozšíření došlo až v 18. století. Původní trvalky, plazivé keříky s drobnými plody, dodnes planě rostou v oblasti jižního Mexika.

Kol dokola rajčete se vznáší více zajímavostí. Co má vůbec rajče společného s rájem? Nezakousla se pramáti Eva nakonec do jablka rajského? Buďte v klidu. Nezakousla. Původně k nám rajská jablka přišla z Německa jako Paradiesapfel. Slováci si to jen tak halabala přeložili jako paradajky. Němci ale převzali pojmenování přes latinu z řečtiny, kde Paradies znamenalo nejen ráj, ale i zahrada. Tedy Paradiesapfel jsou vlastně zahradní jablka.

Staří Čechové původně říkali rajčatům zlatá jablka, což byl překlad italského pomidoro či pomodoro. Pomidor (помидор) v ruštině zůstal dodnes. Název tomata přišel zase z jiného kanálu a to od původních amerických pěstitelů Aztéků, kteří rajčatům říkali tomatl nebo tumatl, což přejali Španělé a dovezli je i s tímto pojmenováním do Evropy. Ve francouzštině se ustálilo na tomates, v angličtině tomato, holandsky tomaat, katalánsky tomàquet, norsky a švédsky tomat, portugalsky tomate, atd.

Tak jak tedy? Jsou rajčata ovoce, nebo zelenina? A vidíte! Nakonec ten spor nerozhodli botanici, ale právníci. V roce 1893 o tom rozhodoval Nejvyšší soud Spojených států ve sporu Nix vs. Hedden. Problém zdánlivě banální, měl své ekonomické opodstatnění. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano.  Soud vynesl verdikt, že rajče je zelenina. Jak jinak. Je přece doba peněz.

 


 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB