úvodní stránka

proč kamelot

 

malý kamelotKameloti se nevyskytují ani v lese, ani na polích, ani na vsích. Je to typicky městská činnost pouličních prodavačů novin. Přitom vykřikují název novin a doprovázejí to těmi nejšťavnatějšími titulky: „Ubodala své dítě nůžkami z manikúry!“ „Muzikálová hvězda ukázala kalhotky!“ „Radní Prahy 2 v opilosti naboural 8 aut!“ Atakdále…

Význam slova kamelot je tedy pouliční prodavač novin. Což si snadno potvrdíme nahlédnutím do Slovníku spisovného jazyka českého. Opravdu, je to tam. Jenže hned vedle je ve slovníku ještě jedno slovo kamelot, které má úplně jiný význam. Cituji: "Dříve tkanina ze srsti angorské kozy a z velbloudí srstí." Tento kamelot nemá s pouličním prodáváním novin nic společného, tkanina z  velbloudí srstí se jmenuje podle velbloudů, latinsky camelus a anglicky třeba camel, jak víme podle kamelek, cigaret s velbloudem na krabičce.

Do latiny se slovo camelus dostalo z řečtiny a je snad hebrejského původu. Ale naším tématem je pouliční kamelot. Toto slovo nemá nic společného ani s velbloudy, ani s latinou, řečtinou či hebrejštinou a určitě pochází z francouzštiny. Ve Francii se slovem camelo(t) označovali pouliční prodavači čehokoli, nejen novin. Dnešní etymologové tvrdí, že francouzské slovo je z jazyka zločinců, z argotu, v němž bylo coesmelot zdrobnělinou od coesme, které mělo význam kolportér, prodavač a o jehož původu se nic neví. 

Pro úplnost slovo kamelot má samozřejmě ještě několik dalších významů:

Kamelot (hrad) – bájný hrad krále Artuše
Kamelot – neformální novinářské označení Bílého domu za vlády Johna F. Kennedyho
Kamelot - produkt pivovaru Černá Hora
Kamelot (folk) – brněnská folk-rocková hudební skupina
Kamelot (metal)symfonická power metalová hudební skupina z Floridy
Kamelot (Hvězdná brána) – 20. epizoda 9. řady sci-fi seriálu Hvězdná brána


 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB