úvodní stránka

proč kouká jako kakabus

 

kakabus.JPGTakového kakabuse potkáváme neradi. Je to mrzout, morous, bručoun, škarohlíd, pesimista, co vám dokáže pokazit náladu třeba na celý den. Kakabus je slovo řecko-latinské (cacabus, kakabos) a znamená hrnec na vaření (odtud příd. jméno cacabatus značící černý jako hrnec odstavený od ohniště a v  řečtině je pak kakkabos začazený hliněný hrnec. A přesně takhle dopadnete, když se o takového kakabuse jen otřete. Zní to možná trochu divoce, ale v tomto případě se etymologové shodují. Kakabus prostě vypadá stejně nevlídně jako ten hrnec a třeba zakaboněná obloha s tmavými mraky.

Původně kabous a kakabus, byla dvě slova a tato se starším etymologům zdála natolik podobná, že usoudili, že z kakabus vzniklo kabous, z něho pak kabousit a od toho nějak dnešní kabonit a kabonit se. Nedivím se. Ani taková hospodyňka nad takovým znečištěným hrncem nejásala, ale tvářila se nevlídně.

Ještě perličku. V době, kdy se z Prahy stávalo velkoměsto, zavedla městská rada spoustu převratných novinek. Mimo jiné i fekální vozy. Dlouho se radní dohadovali, jak jim budou říkat. Bylo to v době, kdy už město křižovaly první autobusy, omnibusy a jiné busy. Sám starosta navrhoval, aby nové očistné vozidlo neslo přiléhavý název kakabus. Nepochodil. A dnes? Myslíte, že mu říkáme konečně fekální vůz?


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další:  Proč

      

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB