úvodní stránka

proč norimberský trychtýř

 

norimberský trychtýřNení tomu tak dávno, co se u nás halasně propagovala a pak tiše odtroubila čarodějná metoda učení cizím jazykům v polospánku. Připomínala nápadně přístroj, kouzelný norimberský trychtýř, kterým se bez dlouhého učení – mučení všechny vědomosti daly nalít do hlavy.

Sám jsem se kdysi dal nachytat na kurz: Anglicky za sedm hodin. Rozbil jsem prasátko a zaplatil výdělek za 7 dní a s nadějí jsem stoupal do učebny za panem profesorem. Všem frekventantům kurzu položil na lavici popsaný list velikosti A4 a pravil: „Toto je kompletní angličtina!“ Látku jsme probrali opravdu za 7 hodin a hlavně nám kladl na srdce: „Hlavně se nic neučte, jenom po 7 nocí si dejte text pod polštář! Za týden budete mluvit anglicky!“

Utopie? Kde se vzala? To musíme do poloviny 17. století a může za to jistý Georg Filip Harsdörfer, učenec, spisovatel a městský radní. Napsal několik desítek spisů. Ale všechny jsou už zapomenuty. Až na jednu! Jde o dvoudílnou knihu jejíž název zní: „Harsdörferova učebnice aneb básnický trychtýř, jímž lze německé básnické a rýmovací umění v šesti hodinách do hlavy nalít“. Možná by se dnes důstojný pan radní divil, kolik má dnes pokračovatelů.

Když jsem po čase navštívil pana profesora, že z jeho kurzu angličtiny nevím nic, doporučil mi navštívit policii. Těžko budu dokazovat, že jsem měl jeho geniální text po sedm nocí pod hlavou.


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další:  Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB