úvodní stránka

proč pitomec původně nebyla nadávka

jsem z toho celá opitomělá
K pitomci dnes řadíme synonyma jako vůl, hlupák, idiot, blbec, pošetilec, trouba, blázen, jedinec s inteligencí bedny kytu, IQ tykve, IQ 2 rozeznávající světlo a tmu atp.

Původně ale slovo pitomý a pitomec nebylo žádnou nadávkou, ba nemělo ani hanlivý přídech. Je odvozeno od slova pitati, které se sice u nás již nedochovalo, ale vyskytuje se například v ruštině. V současné češtině je od slovesa pitati například název krmiva píce. Pitati znamenalo krmit, pitomý byl tedy ten, kdo od někoho přijímal potravu, byl tedy krmený.

Krmením člověk začal už dávno v prehistorických dobách k sobě připoutávat chycená divoká zvířata. Když chtěl někdo taková zvířata opitomiti, což znamená ochočiti, způsobil, že taková zvířata začala pitoměti, až opitoměla nebo zpitoměla, tj. stala se krotkými a poddajnými, což se může také jevit jako snížená flexibilita, pohotovost, pružnost, postřeh až nakonec propadne ochočené zvíře do pohodlnosti, psychické omezenosti až tuposti. Již Petr Chelčický se zabýval myšlenkou vlivu závislosti opitomělého na pružnosti myšlení. A už vidím našeho kocourka. "Mám plnou misku? Tak šup, šup, pánečku! Já přece pitomím...!"

Tak to jsem fakt nevěděl. Jsem já to ale pitomec…

ČT2 8. 2. 2012 O češtině


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

 

 

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB