úvodní stránka

proč potentáti chodí s chotí


zoufalé manželkyVýraz choť se v našem jazyce vyskytuje docela zřídka a to ještě z valné většiny v 7. pádě. čísla jednotného – s chotí. Vlastně si nevzpomínám, že bych někdy zaslechl, že slavnostní večeře se zúčastnila celá naše vláda s chotěmi! Nebo snad s chotěma? Nebo dokonce s choticema? No nic, dost legrace. Na druhou stranu v jednotném čísle, ó ano, to občas slýcháváme. Ministerský předseda Počas s chotí uvítal na Ruzyňském letišti premiéra Tatrmánie. Ministr Kolísek s chotí byl přítomen slavnostní mši celebrované arcibiskupem Dojáčkem, zatímco jeho kolega Trautenberk přijal na svém zámečku katarského šejka Mohameda Šalaliho. Neformální schůzky se zúčastnila ministrova choť a šejkův harém.

Nevím, kde potentáti v těchto zvlášť slavnostních příležitostech nechávají svoje paní, své ženy, manželky, milenky a přítelkyně, své drahé polovičky, ale na tyto reprezentativní chvíle vždycky dorazí pouze s chotí. Možná, že na svoji věrnou a hodnou ženu uvalí kuratelu a zamknou ji pod přísahou doma. Možná, že manželku vyženou do kina, do kavárny nebo k mamince. Nevím! Ale na červených kobercích se objevují vždy a jen a zásadně s chotí!!!

O to víc je původ slova choť zajímavá a navíc má docela erotický původ. Staří Čechové neříkali choť měkce jako my dnes, ale tvrdě chot. Slovem chot neoznačovali manželku či manžela, ale čekatele na manželství, tedy ženicha nebo nevěstu. Známý jazykozpyt Jiří Rejzek poukazuje na staroruské a staroslověnské chot, které znamenalo: touha, žádost a také milenec či milenka. Ještě starší slovinská podoba je hot, které mělo význam souložnice. Všechny tvary byly odvozeny pak od praslovanského chot, které je od chatět, z něhož postupem vývoje pochází česká slova chtít, chtivý, chtěný, zachtít a ovšem že i chtíč!

Takže ta dnešní, tak vznešená choť, byla původně osoba, která byla předmětem naší touhy, našeho chtíče a s tím nic nenaděláme. Jsou i jiné případy. Známe přece dobře jednoho ředitele zeměkoule, co mu jeho choť dodnes stále vyká a oslovuje ho příjmením.


 Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB