úvodní stránka

proč psát do vody


voda.jpgPište do prachu, pište do písku, pište do vody. Pište tam a vše se rozplyne a nezanechá stopy. Mnoho dobrých skutků jsou tak psány a rozplynou se dřív, než stačí vzklíčit. Co svět světem existuje žádný člověk na světě není jen dobrý a není jen zlý. Vynikající znalec lidské povahy W. Shakespeare (1564 – 1616) líčí své hrdiny se všemi jejich klady i zápory. Za všechny uvedu jeho hru Jindřich VIII. V ní je zcela rozdílně hodnocen kardinál a kancléř Thomas  Wolsey (asi 1471 – 29. listopad 1530). Podle královny Kateřiny, první ženy (nar. 1485) Jindřicha VIII., byl Wolsey zpupný, nemilosrdný, hříšný a ctižádostivý padouch. Naproti tomu komorník Griffith soudí, že Wolsey byl velký učenec, moudrý muž, dobrý člověk a přítel všech utlačovaných. Griffith přitom s povzdechem říká. „Zlé lidské činy žijí v kovu, ctnost jako bychom do vln psali!“

Kolik dá člověku práce udělat jeden dobrý skutek. Kolik síly, kolik to stojí energie udělat jeden dobrý čin, kolik času stráví člověk, než vykřeše trochu radosti. Zabít může ve vteřině. Zbraní, autem dokonce i slovem. Zlé činy jsou opravdu jako z kovu. Tvrdé a studené. A dobré slovo je jen jak stín. Media tvrdí, že zprávy musí být vyvážené. My však víme své. Vraždy, požáry, nehody, podvody, zlodějny, týrané děti, týraná zvířata. Opravdu fakt vyvážená sestavička zpráv. Koho by zajímalo, že včera babička s dědečkem seděli na lavičce a dívali se na zapadající slunce? Koho by zajímalo, jak jsme se zasmáli, koho by zajímalo, že nám bylo dobře, kdo by se koukal na to, jak jsme byli šťastní? Tyhle zprávy jsou psány do vody a rozplynou se. Jak je tedy možné, že pro tyhle chvíle žijeme a nikoho to nezajímá?

Proč tomu tak je, nevím. A nebude to vědět nikdo z filozofů od starého Řecka až po dnešek a nikdo z psychologů a  nikdo z politiků a nikdo ani z volnomyšlenkářů. Jakoby zlo mělo větší energii, větší akceleraci a daleko větší důsledky. Jeden odsouzeníhodný čin nedokáže vyrovnat stovky dobrých skutků. Svět přece musí být v rovnováze. Jinak by se snad počal nafukovat, až by jednoho dne samou pýchou puknul a rozpadnul se.  Na jednoho silničního piráta tak musí být tisíc ohleduplných. Na jednoho vraha desetitisíce, co by neublížili ani mouše a pouhých 115 poslanců stačí vydusit 95% národa.

 


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB