úvodní stránka

proč Růže z Jericha

 

Růže z Jericha mrtváje jednou z nejzajímavějších rostlin na této planetě! Růže z Jericha se vyskytuje na Zemi již od prvohor. Vyskytují se v tropických pouštních a stepních oblastech Asie, Afriky i Severní Ameriky. Společnou zázračnou vlastností je to, že bez vody vydrží stovky i tisíce let, sbalí se do klubíčka a stačí pár kapek vody a opět se zazelenají. Taková klubíčka byla nalezena i v 4000 let starých hrobkách faraonů a byla zcela funkční.

Ne všechny jsou však pravé. Stejná je pouze vlastnost nesmrtelnosti a schopnost ožívání.

1. Jde o zimolez, popínavou rostlinu, která krásně kvete. Jako růže ale nevypadá, ale říká se jí tak.

2. Nebo o sukulent. Jedná se o ztluštělý stonek, pichlavý a krásně kvetoucí.

3. A nakonec vraneček, rostlina příbuzná plavuním. Vykytuje se nejvíce v pouštních a stepních oblastech západní Asie. Patří mezi tzv. „stepní běžce“ – za sucha rostlina vyschne, stočí se do klubíčka a je koulena větrem z místa na místo pouští. To je ta pravá Růže z Jericha. Jako růže ale nevypadá. Zvláštní životní cyklus, kterým se Růže z Jericha vyznačuje, fascinuje svou adaptabilitou a odlišností od většiny ostatních bylin. Patří do skupiny poikilohydrických rostlin, které dokážou regulovat svoji smrt z nedostatku vody a přečkat tak nepříznivé období sucha.

Růže z Jericha živáRůží je vraneček jen podle legendy. Jednoho dne křižáci nalezli nedaleko starozákonního města Jericho růži, jež vyrostla z oddenku růže zdobící kdysi rajskou zahradu. Panna Maria prý na dceři rajského růžového keře sušila plenky malého Ježíška při útěku do Egypta. Rytíři rostlinu vykopali a s největšími poctami přivezli do Evropy. Růže z Jericha dodnes roste v jedné alsaské vesnici a prý se snadno pozná. Růžový keř má jen jedno poupě, které nikdy neodkvétá. Po celý rok je zavřená a teprve o Štědrém večeru se na počest právě narozeného Jezulátka okvětní plátky rozvinou v nadpozemské kráse. Z květu vychází natolik jasná záře, že na keři může spočinout jen pohled člověka s dobrým srdcem a otevřenou duší. Prý.

Tuto zázračnou rostlinu může člověk kdykoli nechat „vykvést“ a zase nechat vyschnout. Když se vloží do misky nebo na talířek s vodou, rozvine se a zazelená. Nesmí se potopit. Asi po jednom dni se rostlina zcela otevře a vytvoří svěží a jakoby kořeněné klima velice příjemné pro dýchání. Říká se také, že Růže z Jericha má léčivé účinky a obohatí váš příbytek optimismem. Růže z Jericha vám oživí atmosféru vánoc, velikonoc či jiné příležitosti. Nenechte si ujít tuto jedinečnou hru přírody a radost při jejím pozorování.

Tohle si tedy neodpustím:
"...Člověk má starosti s divizním soudem, a von chlap mizerná mně včera, když nás vedli k vejslechu, vykládal, co je to růže z Jericha." ,,To ale nebyla moje slova, to vykládal sluha malíře Panušky Matěj jedné staré bábě, když se ho ptala, jak vypadá růže z Jericha. Tak jí povídal: ,Vemte suchý kravský hovno, dejte ho na talíř, polejte vodou a vono se vám krásně zazelená, a to je růže z Jericha,' „bránil se Švejk, ,,já jsem si tu blbost nevymyslil a přeci jsme si museli o něčem povídat, když jdeme k vejslechu. Já jsem tě chtěl, Vodičko, jen potěšit…“


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB