úvodní stránka

proč se džíny nesměly ani vyslovitdziny.jpgVšichni víme naprosto přesně, že se jedná o kalhoty z pevné tkaniny nejčastěji modré barvy. Téměř všichni víme, že džíny vynalezl původem bavorský krejčí Lèvi Strauss někdy v polovině 19. století v Kalifornii v době zlaté horečky. Odtud tedy Lewisky, jedno ze značkových označení. Téměř všichni také ví, že zlatokopové potřebovali ke své práci kalhoty opravdu festovní a tak Lèvi Strauss použil modrou celtovinu, která byla nesrovnatelně pevnější, než dosud používané tkaniny. Za pár let pak zlatokop Alkali Ike přišel na to, že se kapsy trhají pod tíhou vzorků hornin. Zašel tedy za kovářem, aby mu u kapes přitloukl cvočky. A džíny byly na světě.

U nás s džíny byly potíže. Džíny prý značily za minulého režimu americký způsob života, ne-li přímo symbol amerického imperialismu a tak se z počátku nosit nesměly. Když už se pak nosit směly, tak se jim nesmělo říkat džíny, jakoby to slovo bylo samo o sobě proti režimu a protisocialistické a nutili nás džínám říkat texasky. Později v Tuzexu za bony (tuzexové poukázky) se objevily značkové Rifle a název rifle texasky rychle vytlačoval. Anglicky rifle, to je vlastně puška. Jednoznačně. A puška moc mírumilovně nezní, co říkáte? "Pif, paf" a Johny leží v tratolišti.

Nikdy nepochopím, co bylo pro komunistický režim na označení džíny, nebo džínsy, tak hříšného. Uvědomíme-li si etymologický původ tohoto označení, tak budeme dlouho nad tím kroutit hlavou. Ta první celtovina, podle které dostaly kalhoty označení, byla modrá celtovina janovská. Právě v italském Janově se už od středověku vyráběla tato hrubá tkanina na pracovní oděvy. A podle této látky se novým kalhotám začalo říkat blue jeans, „modré janovky“. Američtí zlatokopové prý Janovu říkali napůl anglicky a napůl francouzsky Genes a vyslovovali to „džíns!“

Myslím si a jsem o tom přesvědčen, že název texasky byl daleko více americký, než italský název blue jeans. Krom toho ze zlatokopeckého Klondiku je to do Texasu asi tak daleko jako od nás na Ural.

 


 

Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

    

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB