úvodní stránka

proč se peněžním ústavům říká banka

 

v banceDnes mi nepůjde o historii vzniku bank, ale o etymologii slova a ještě o pár zajímavostí. Pominu tedy starou Mezopotámii (6. stol. př. n. l.) a její královská úložiště depozitu obilí a dalších druhů zboží, pominu podobné zařízení v Malé Asii v Lýdijském království krále Crosea, staré Řecko i Římskou říši.

Jde mi o to, jak se název pro peněžní ústav ocitl u nás. Pád Římské říše a rozvrat jejích kolonií vedl k zániku bankovnictví. To muselo být znovu objeveno až o několik set let později. K novému rozmachu bankovnictví napomohly obchodní přístavy, jako byly Benátky a Janov, a také křížové výpravy. Italské a francouzské středomořské přístavy sloužily jako dopravní a obchodní centra s prvními bankami.

Samotné slovo banka pochází z italského slova banco, jež znamená lavice, které se k prvním bankovním obchodům skutečně používaly. První penězoměnci si totiž svou živnost často rozkládali na veřejném prostranství na lavici. Už i první bankéři občas zkrachovali. To k jejich povolání patří od počátku. Když se to stalo, penězoměnci na znamení, že jsou v platební neschopnosti, svou lavici na tržišti zlomili. A protože zlomená lavice se italsky řekne banco rotto, přešlo nejprve do němčiny a odtud i do češtiny slovo bankrot, které používáme dosud, aniž známe jeho původní význam.

Největší banka je City Bank of New York (Městská banka New Yorku). V 19. století se stala největší bankou ve Spojených státech a v roce 1930 byla vyhlášena největší bankou na světě.

Proslýchá se, že GE (General Electric) Money Bank založil Thomas Alva Edison a dnes se s tím GE chlubí a pyšní. Ve skutečnosti ji založil jistý J. P.Morgan a ponechal si ve společnosti samozřejmě největší podíl a Edisona vyšachoval. Edison nebyl ani předsedou správní rady.

A víte třeba, kde vzala mBank to malé m? Název vznikl v roce 2000, kdy mBank začala svou činnost v Polsku. Písmeno "m" znamenalo mobilní, protože mBank byla první bankou v Polsku, která své služby nabízela po telefonu a po internetu. Takže stále bez bankovních paláců jistě už sofistikovanější způsob, než italské lavice středověku. Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB