úvodní stránka

proč se říká Tři králové, když nikde není doloženo...Tri_kralove.jpg...když nikde není doloženo, kolik jich vlastně bylo. Ani v Bibli ne. Tři králové je jen lidovým označením pro mudrce, kteří podle novozákonních evangelií navštívili v Betlémě krátce po narození Ježíše. Avšak ani Bible neříká, kolik jich vlastně bylo. Mohlo jich být klidně i 63. Na magickém čísle 3 se středověcí vypravěči shodli až na základě darů. O tom se už Bible zmiňuje: Zlato, kadidloa myrha. Tedy mu přinesli myrhu (všelék a balzámovník), ne myrtu (větvičku na svatební klopu), jak tvrdí mnozí. Bylo by tedy přinejmenším infantilní a podivné trvat na jiném počtu králů. Jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim pak byla přisouzena prý až na základě středověké legendy, kterou oni vypravěči stvořili. 

Zapomněli také na  podstatnou maličkost. Mudrcové měli syna Božího především chránit na jeho pozemské cestě. A pomáhat mu. Měl by tak podporu mocných, bohatých a silných v tvrdém fyzickém světě. Oni ale odešli. Snad svoji úlohu nepochopili, ale možná, že se zalekli výhrůžek krutého vládce Judee Herodesa, který neváhal najít a zabít každé novorozeně. Mudrcové. Pomáhat a chránit! Historie se opakuje v kruzích. Víme své.

Ve výběru jmen pak byli omezeni začátečními písmeny původního latinského textu: Christus Mansionem Benedicat - Kristus ať obydlí žehná, (C † M † B†), tedy jakási formule požehnání. U nás pak český ekvivalent Ká nahradil latinské Cé: K † M † B †. V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů. Tedy žádná matematická rošáda dvě plus mezi třema písmenky, jak si to mnozí dnešní služebníci Páně ulehčují, ale pěkně za každým jednotlivým začátečním písmenkem patří křížek. Tři křížky totiž symbolizují Nejsvětější trojici , tj. Otce, syna i Ducha Svatého. Jinak to nepla...!

kadidlo, myrha

Ještě jedna praktická rada: Když odcházíte z domu pohleďte na dveře, kde jistě budete mít K + M + B. Hned vám to může připomenout, co mít u sebe. Klíče + Mobil + Brýle. 


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB