úvodní stránka

proč se říká: „vem to nešť“

 

nestovice_ve_stredoveku.JPGKdyž řekneme „vem to čert“, „vem to ďas“, rozhodně z určitostí víme, že fráze má dvojí význam:
1. Mně (nám) to nevadí, je mi to jedno, je mi to fuk, egál, volné, úplně u ……
2. Ať už je to pryč, teď, hned, střelhbitě někde v pekle, v paďousích.

A pak tu máme ještě to "nešť"! Nebo tu "nešť", nebo snad toho? Mimořádně povedená zvukomalebná fráze, „vem to nešť“, významově nemá nic společného s částicí nechť, vyjadřující lhostejnost a už vůbec nic se slovesem nechat. Vznikla ve středověku s určitostí po 12. století v období, kdy islámská expanze přenesla z Asie do Evropy a severní Afriky pravé neštovice. Vlny tohoto onemocnění se pak opakovaly napříč stoletími, neuznávajíc hranice ani sociální postavení. Byly doby, kdy zahynula i třetina evropské populace a právě tehdy se objevilo to tak zoufalé a úpěnlivé volání: „Vem to nešť!!!“ Jde vlastně o proklínání a význam je jasný. Ať to odejde, ať už si to vezme kdokoliv, hlavně ať už je ta strašná nemoc pryč!


Víte že:
- Inkubační doba pravých neštovic trvá necelé dva týdny, infikovaný člověk se v tomto období cítí zdráv, ani pro okolí není nebezpečný, ale ve sliznici horních cest dýchacích a v lymfatických uzlinách se rychle množí virové částice.
- Teprve když se virus dostane do krve, stoupne pacientovi teplota. Potom, co se vir usadí v kůži, horečka opět klesne. Postupně se tvoří červené skvrnky, pupínky, hrbolky a hnisem naplněné puchýře - neštovice.
- Do puchýřů může i krvácet, proto se pravým neštovicím říká jinak "černé". Dva týdny po prvních příznacích nemoci začínají neštovice zasychat a loupat se. Infekci přežije dnes již 70% nakažených, ale vždy tomu tak nebylo. Na tváři jim zůstávají dolíčkovité jizvy, někteří oslepnou.
- Roku 1796 si venkovský lékař Edward Jenner všiml, že lidé pracující s dobytkem obvykle neštovicemi netrpí. Infikoval malého chlapce výtažkem z neštovice dojičky a poté pravými neštovicemi, a hoch skutečně neonemocněl. A to byla, považte, první aktivní imunizace očkováním.


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB