úvodní stránka

proč se vindra nedá rozměnitPůvodně se jedná o vindru vídeňskou, tedy wiener fenik, starou drobnou minci v nominální hodnotě asi ¼ krejcaru, to je asi půl haléře. Logicky by se snad s trochou znalostí zlomků dělit dala. Ve skutečnosti se ale vindra opravdu rozměnit nedá. Používá se totiž téměř vždy v souvislosti: Nemám ani vindru, a tak těžko rozměníte něco co není. 

Proč se vindra nedá rozdělitPrakticky tedy není co řešit. V oblasti ale čistě filozofické se nabízí mnoho zajímavého. Polovina vindry je grešle a čtvrtina vindry je grešle zlámaná. Myslím si, že grešle je měna celkem tvrdá a stálá díky panu Držgrešle.

Je-li nám tedy jasno, proč nemáme ani vindry, potažmo ani findy, ani floka, proč k čertu mimoto nemáme ani „prachy". Snad toto rčení vzniklo ze rčení nemít prachnic, tedy pranic, nebo z vojenského nemít prach. První význam slova prachy používaný ve významu peníze nalezneme v Černé knize mladoboleslavské z roku 1507 kde se vyskytuje ve slovníku zločince výraz prach ve významu peněz.

Pokud nemáte ani vindru, nekoupíte ani to, co nestojí ani za mák, ani to, co stojí za starou Belu, natož za mladou. Kolik pak jsme v povinnosti zaplatit, stojí-li něco za prd, toť už ale otázka. Kdo má problémy s nadýmáním, ví o tom své. Prý dobře si ulevit je víc, než padesátikoruna doktorovi. 

Jako oříšek se může jevit výpočet hodnoty „zlámané grešle". Historické prameny, ceny komodit a převodní tabulky měn jsou velice přesné, a tak se mi podařilo zjistit, že grešlí bývalo šestnáct do desetníku, každá vážila 0,73 gramu mědi, měď se obchoduje za 0,53 $ za kilogram, to je 0,01 Kč za gram, tj. 0,0073 korun za grešli, a je-li tato navíc ještě zlomená vejpůl, pak se dostáváme na 0,00365 Kč.

A jsme-li „chudí jako kostelní myši", pak jsme na tom úplně stejně v Čechách jako v Americe, v Rumunsku anebo v Asii. Snad všechny národy světa mají stejné pořekadlo a kostelní myši na tom budou opravdu zle. Daleko více zle než jejich kolegyně domácí, nebo polní. Kostelní myš bude opravdu takový chudý příbuzný.

Ale jak chudý je „chudý příbuzný"? To tedy fakt nevím. Třeba neměl ani tu zlámanou grešli.


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte na další: Proč

Proč byly grešle zlámané

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB