úvodní stránka

Tepelné koule

obycejna_zarovka.jpg

     Moje babička světlo nepotřebovala. Vypínačem večer otočila pouze v případě, že v černočerné tmě ztratila pírko. Jinak chodila spát se slepicemi. Moje renesanční babička tak šetřila elektřinu podvědomě a tím i potažmo uhelné emise dávno před EÚ. Moje babička tak byla jakýmsi pionýrem. Jen by tenkrát nepochopila, když stála kilowatta 20 halířů, a myslím, že by to nepochopila ani dnes, že šetřit vlastně znamená zdražit.

     „A kdo bude platit novou síť a údržbu stárnoucí infrastruktury, když tak šetříte? My snad? No tak na to zapomeň, spotřebiteli!" Podle tiskových mluvčích jsou všechny sítě chronicky zastaralé a je přece třeba postavit zase několik nových paláců nabubřelých energetických společností a nadít peněženky jejich manažerů.

     Moje babička chodila do kostela. Určitě by se také modlila za úředníčky tam v tom Bruselu, jak jsou hodní na všechny Evropany. Bruselští úředníčci zakázali jediným rozhodnutím prodej obyčejných žárovek. Žárovek, jejichž účinnost je tak jen 20%. Zbytek je teplo. Moje babička si nikdy nesáhla na rozsvícenou žárovku. Já ano. Jsem blbec. Spálil jsem se. Ale pochopil jsem název žárovka. Ta úžasná skleněná baňka má žár. Úředníček si asi taky sáhnul! Navíc, kdyby sloužila prioritně ke svícení, jmenovala by se přece svítivka, světloška, světlonoska nebo tak nějak. Nikdy ne něco od žáru.

dioda.jpg     I sám Jára Cimrman se chlubil tím, že píše své geniální věci jedině pod žárovkou, protože mu zároveň i rozehřívá na provozní teplotu mozkové závity. (Vlastně je to původně jeho vynález - původně Járovka, že ano a ti Francozi to četli, že...) Ale jsou i jiné věci, které se dají využít jinak, než pro účel, ke kterému byly sestrojeny. Možná, že by bylo možné si nechal patentovat třeba napařovací žehličku, jako elektrický přímotop, který je moderně osazený termostatem a parním zvlhčovačem vzduchu.

     Podle tohoto návodu německý podnikatel Siegfried Rotthäuser přišel na způsob, jak prodávat klasické žárovky s vysokým příkonem, aniž by porušoval zákony Evropské unie. Na pultech jeho obchodu se objevují pod názvem "tepelné koule". Neprodává je jako světelný, ale jako tepelný zdroj v kategorii malá topná tělesa. Ein HEATBALL® ist keine Lampe, passt aber in die gleiche Fassung!
Siegfried Rotthäuser bude mít asi předky u nás a taky si určitě šáhnul.

     A úředníček v Bruselu čučí zase jak puk a oči má jako augle. Ale plat bere a všichni jsou spokojení. Hlavně pak Číňani! Vše je v pořádku a snad dál se bude v Evropě šroubovat miliony obyčejných žárovek z Číny.

     Podle mě vše je jen snůška lží a polopravd:

usporna_zarovka.jpg1. Je zjištěno, že přechod na zářivky nepřinese drobným spotřebitelům žádný úsporný efekt, protože tu velkou roli hraje lidský faktor. Lidé pod dojmem že šetří, svítí mnohem víc, než když používají něco, o čem ví, že má velkou spotřebu. Tedy pravda velice diskutabilní!

2. Zářivka je složitější na výrobu i na likvidaci, protože obsahuje na rozdíl od žárovky prvky nevhodné pro životní prostředí. Při výrobě i likvidaci je třeba 2krát větší energie, což znamená zase jen další daleko větší zatížení životního prostředí! Ano toho stejného životního prostředí, kterým se holedbají, jak ho chrání!!! Jen spotřebitel si zaplatí další likvidační poplatek. Opět tedy lež!

3. Nemám vůbec ten dojem, že by měli zářivky větší životnost. Pokud opravdu chcete šetřit a vyženete si z hlavy onen zázračný úsporný efekt často zapínáte a vypínáte světlo. Tím ale docílíte pouze toho, že vám zářivky odchází mnohem dřív než žárovky. Při tom jak jsou drahé to pro rodinné finance žádná výhoda není. Tedy další lež!

4. Jejich světlo není úplně nejlepší a příjemné a v zimě nepřináší tolik kýžené světelné náhrady za nedostatek slunečního záření. Tady si snad budou mnout ruce jen oční specialisté a výrobci brýlí. Protože však většina smrtelníků k této skupině nepatří, protestuji! Protestuji proti rozhodnutí EU! Protestuji, proti rozhodnutí a aroganci i našich mocipánů! Ne, nejsem zpátečník, nejsem proti pokroku. Klidně ať se žářivky vyrábějí. Klidně ať se vyrábí a prodávají svítidla s led-diodami. Jen neberte lidem svobodu rozhodnutí! Neberte lidem to, co dostali do vínku od samotného Boha: svobodu! Ani chov koní nezakazujete a nenařídíte je dát do salámu jen proto, že už tu jsou dávno automobily!  

Nikde jinde, v žádném dalším koutě světa, takovou hloupost nevymysleli a ani by je nenapadlo to nařídit. Ani v Americe, ani v Asii nebo v Africe. Spíš nepůjde ani tak o souboj žárovek a zářivek, ale spíš o aroganci moci. Ale to mě netrápí. Ony totiž všechny uměle slepované megalomanské říše se nakonec historicky znemožnily a nakonec se rozpadly.

 

anketa

 

Na výrobě Edisonovy žárovky se podílel i vyhlášený německý sklář českého původu Böhm. Ten měl uzavírat křehká uhlíková vlákna do skleněných baněk. Když se mu však při jednom z pokusů uhlík rozpadl v rukou, zapsal Edison do laboratorního deníku následující poznámku: „Ten zatrolený Böhm uhlík zlomil! Je to k posrání!"

 

 

http://www.stream.cz/slavnedny/925452-21-rijen-den-kdy-byla-vynalezena-zarovka


Líbilo se vám kocourkové? Tak se mrkněte třeba sem:

Proč právě v sedmém nebi

Párečky já rád

Ideální rodina

 

 

 Předchozí    Další 
Googlepage rank
CMS PRO-WEB